Restaureerime, krohvime ja viimistleme muinsuskaitse väärtusega hooneid nii seest kui väljast (muinsuskaitse tegevusluba nr VS 875/2016).  Taastame muinsuskaitseliste hoonete ilu ja väärikuse, kasutades traditsioonilisi viimistlusmaterjale ja kaasaegseid töövõtteid.

Krohwini meistrite ligi 20 aasta pikkune töökogemus keerukatel ja aeganõudvatel objektidel on andnud tänuväärt teadmiste pagasi, et tegutseda muinsuskaitse alustel objektidel krohvimise, viimistlemise ja restaureerimise teostajana. Taastame nii lagesid, seinu kui ka põrandaid, kus kasutuses lubi või savi. Meil on pädevus restaureerida ka seina- ja laemaalinguid, marmoreeringuid ning muid arhitektuurilisi kaunistuselemente. Võtame vanades mõisates, lossides, kirikutes, häärberites ja muudes hoonetes ette viimistlustöid, pakkudes seejuures alati lahendusi parima kaasaegse viimistlustulemuse saavutamiseks.


Krohvime, viimistleme ja restaureerime


Muinsuskaitse väärtusega hooneid on tavapärastest hoonetest tihti keerukam korda teha. Sageli alustatakse põhjalikke restaureerimistöid alles siis, kui hoone on jõudnud tehniliselt väga täbarasse seisundisse. Kehvas seisus hoone renoveerimine on kui rätsepatöö. Väärt lõpptulemuse aluseks on:
  • täpne ja professionaalne lähenemine;
  • vanade traditsiooniliste materjalide tundmine;
  • oskus kombineerida traditsioonilisi materjale kaasaegsete töövõtetega.

Väärtuslike hoonete juures on oluline säilitada võimalikult palju autentsust ja omapära, kuid seejuures peab hoone saama ka jätkusuutlik ja kestlik.  Elustandardid muutuvad kiiresti ja loomulikult peab ehitus-viimistlus sellega kaasas käima. Vanade majade restaureerimistöid tehakse teadlikult, mitte juhuslikult. Teame ja tunneme vanade väärikate majade eripärasid ja kitsaskohti, oskame neist taas pärleid luua.


Kadriorus Poska tänaval aastakümneid tühjana seisnud õigeusu preestri residents renoveeriti kaasaegseks koduks (2022).

 

Fassaadide taastamine


Õigel ajal, kaasaegsete võtete ja sobilike materjaliga krohvitud fassaad püsib esteetilisena aastakümneid, vajades aeg-ajalt vaid ülevärvimist.

Vanasti olid peamisteks ehitusmaterjalideks kivi, puit, savi ja lubi.  Muinsuskaitse väärtusega hoonete kordategemisel just need samad põhimaterjalid käiku lähevadki. Kasutame krohvitud fassaadide renoveerimisel traditsioonilist lubikrohvi, taastades ka hoonete karniisid, ornamentika ja muud fassaadikaunistused.

Võru Katariina kiriku esi- ja külgfassaad renoveeriti kapitaalselt 2020. a suvel.

Mooste mõisakompleksi kuuluv karutall renoveeriti nii seest kui väljast (2021).

Orava rahvamaja asub endises mõisahoones. Fassaad sai värskenduse 2021.suvel.

Tartu Ülikoolile kuuluv von Bocki maja otsaseina taastamise käigus värskendati krohvitud pind ja seinamaaling (2023).
Iga fassaadi kestlikkus sõltub kõigepealt materjalivalikust ning seejärel oskustest ja tehnoloogiast.



Siseviimistlus


Siseruumide viimistlemine algab originaalväärtuse päevavalgele toomisest. 
Mõnikord paljastuvad vanade õlivärvide ja muude kihtide alt maalingud, mustrid või värvid, millest keegi teadlik ei olnud. Originaalväärtuse väljapuhastamine kihtide alt on kui kulla kaevandamine. Hoolikalt ja ettevaatlikult eemaldatakse ajastute kihid, et esialgne ilu saaks taas päevavalgele tulla.  Juhul kui ruum otsustatakse üle viimistleda,  säilitatakse originaalornamentika ja algupärased toonid sondaažidena

Vanasti olid kasutusel ainult looduslikud krohvid ja värvid. Restaureerimisel kasutamegi võimalikult originaalilähedasi materjale.  Savi ja lubi viimistlusmaterjalid on kasutuses olnud juba aastasadu. Omades kogemust muinsuskaitsealuste hoonete restaureerimisel, tunneme head meelt, et saame nende hoonete uuendamisel keerata justkui uue lehekülje, luues värske ajalookihi.

Räpina mõisa härrastemaja peasaalis krohviti lubikrohviga nii seinad kui lagi. Seinte lõppviimistlus teostati roosakat tooni lubivärviga, taastades muuhulgas seinte ülaosas kulgevad karniisid (2021).

Klaverimuuseumiks renoveeritud Holdre jahilossis krohviti kõik pinnad esmalt lubikrohviga. Seejärel värviti seinad ja laed üle lubivärviga ning kaunistati sambaid meenutavate triibumotiividega (2022).

Kihnu õigeusu kiriku seinad ja lagi lubikrohviti ning viimistleti üle eri tooni lubivärvidega. Seinte tahveldustel taastati pritsmarmoreering (2023).

Tartu Teatri Kodu roosa krohv

Tartu Teatri Kodu maja siseviimistluse teostamisele eelnes pikk ja põhjalik uurimustöö krohviretsepti tuvastamiseks. Fuajee ja garderoobi seintes olev roosakas krohv meenutas küll savikrohvi, ent oli lubikrohvi tugevusega. Enne seinte viimistlemist tehti kindlaks vana krohvi koostis. Mikroskoobi all krohvi tükke uurides ja erinevaid keemilisi katseid läbi viies ilmnes, et teatri kodu seinte lubikrohvi muutis roosakaks savisisaldus. Lubikrohvi sisse oli segatud törts savi. Hoonete restaureerimine võib kujuneda täppisteaduseks: tegutsemisele eelneb põhjalik ettevalmis ja uurimustöö.
Siseviimistlemisel lähtutakse originaalmaterjalist.


Tehtud tööd


Viimastel aastatel on Krohwini meeskond käe külge pannud nii mõnegi

Tutvu ka teiste meie teenustega

Kuidas leida õige viimistluslahendus?


Erinevaid siseviimistluslahendusi on palju. Ka looduslike materjalide seas. Soovitame tulla viimistluspindade näidistega tutvuma meie stuudiosse aadressile Tartu, Ujula 1a. Kohapeal saad näidiseid vaadates ja katsudes parema ettekujutuse, milline viimistlus sobib kokku sinu visiooniga. Ja kui kindlat ettekujutust pole veel tekkinud, saame sulle valiku tegemisel abiks olla.


Vaata kaarti
Vajuta "Näita kaarti", et nõustuda Google'i privaatsuspoliitikaga ning näha kaarti.



Kui sinu arhitektuuripärl ootab värskendust

Võta meiega  ühendust